KOBİS

Kobis Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için bisiklet kiralama sisteminin ismidir. İzmit ilçemizde 23, Kartepe 3, Başiskele 2, Darıca 1,Derince 1, Gebze 1, Gölcük 2, Karamürsel 1, Körfez 1 olmak üzere 35 adet istasyon bulunmaktadır. İstasyonularımızda  en az 12 en fazla 24 olmak üzere 444 bisiklet park ünitesi  ve 260 adet bisiklet bulunmaktadır. Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir başka istasyona teslim edebilirsiniz. İstasyonlardaki bisiklet sayılarına buradan  ulaşabilirsiniz.

Sistem  18.08.2014 tarihi itibarı ile  kullanıma açılmıştır. Sistemde ilk etapta Kobis Üye Kartı ve  Kent Kart ile bisiklet kiralanabilmektedir. Kredi Kartı  ile kiralama ileri tarihlerde devreye alınacaktır.

Kobis Üye Kartlarınıza Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden veya Üye İşlemleri altındaki Kredi Kartı ile Kredi Yükleme işlemlerinden yükleme yapabilirsiniz. Kredi Kartı Online yükleme yapmak için tıklayınız.


AKILLI BİSİKLET NEDİR?

Birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım olarak hizmet veren, elektronik ve mekanik sistemlerle  desteklenen, bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir.


SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sistem,  Kobis Üye Kart, Kent Kart ve Kredi Kartı  olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama kioskundan veya park ünitelerinden şifreleri ile gerekli adımları izleyerek kiralamaa işlemi gerçekleştirilebilir. Bisikletler üzerindeki GPS verici sayesinde bisikletin konum bilgisi takip edilmektedir. Bu sayede olması muhtemel sorunlarada müdahale edilebilmektedir.